Stomatologia



Prawie we wszystkich formach EDS, problem  śluzówek,  dziąseł  i zębów dotyka większość osób, chociaż nie wszystkie w takim samym zakresie. Dość wcześnie może pojawić się  próchnica, pomimo dużej dbałości o zęby -  związane jest to między innymi ze zamianą struktury szkliwa, co predysponuje m.innymi do bruzd na  szkliwie. Mogą  pojawiać się również zwapnienia w kanale korzenia-i różne przedziwne anomalie.
[Jeżeli chodzi o mnie i o obserwacje w mojej rodzinie to próchnica faktycznie zaczynała pojawiać się bardzo wcześnie. Odkąd sięgam pamięcią z dentystą miałam "bliskie spotkania" kilka razy w roku. U mnie i rodzeństwa  zęby psuły się również na zewnętrznej powierzchni, tak jakby były nakrapiane czarnymi punktami.]
Chociaż paradentoza to raczej przywilej osób starszych w przypadku EDS jej rozwój może być znacznie przyspieszony . Wcześnie zaczynają się także problemy z dziąsłami, ich stanami zapalnymi, które z czasem mogą doprowadzić do przerostów i różnych zmian na dziąsłach. Krwawienie podczas szczotkowania jest chyba regułą. Duże problemy mogą pojawić się podczas ekstrakcji zębów, ponieważ znieczulenia nie zawsze u nas działają, rany goją się wolno . Osoby z  problemami z zastawkami powinny profilaktycznie otrzymywać antybiotyk.  Dochodzi również do podwichnięcia stawów żuchwowych.

Informacja dla  dentystów jest dla stronie Marfana- warto wydrukować i mieć ją przy sobie, a w razie konieczności po prosu zostawić taki egzemplarz u dentysty (niech poczyta). Z  własnego doświadczenia wiem , że może być to bardzo pomocne. Nieświadomość mojej choroby i ignorowanie mojej prośby o zszycie dziąsła przez chirurga, którego to przed  zabiegiem informowałam o problemach występujących po wyrwaniu - doprowadziły u mnie do bardzo poważnych powikłań.


Cytat ze strony internetowej
http://www.portaldentystyczny.pl/dziecko/ciekawostki/art133,choroby-przyzebia-u-dzieci-a-zaburzenia-genetyczne.html


Zespół Ehlersa-Danlosa – w chorobie tej brakuje enzymów biorących udział w metabolizmie kolagenu. Charakterystyczna jest nadmierna elastyczność skóry. Schorzenie może przybierać wiele form, które nie zawsze manifestują się w obrębie aparatu żującego. W jamie ustnej zauważyć można kruchość błony śluzowej, destrukcję przyzębia, rozchwianie zębów (które mają charakterystyczny, stożkowy kształt), oraz występowanie nieprawidłowości między szkliwem, cementem a zębiną. W dziąsłach mogą pojawiać się zmiany przerostowe. W leczeniu podstawową rolę odgrywa zachowanie higieny jamy ustnej, kontrola prawidłowości zgryzu, oraz szeroko pojęta profilaktyka chorób jamy ustnej. Podczas wykonywania zabiegów unika się podawania znieczulenia metodą wstrzyknięcia, by w przyzębiu nie powstawały krwiaki. Z powodu kruchości tkanek zabiegi wymagające szycia są bardzo utrudnione.

Moje problemy stomatologiczne

Wysokie podniebienie 
Wadliwy zgrys - niestety, a może na szczęście nie miałam robionej korety zgryzu, krzywe zęby wraz z potępem w stomatologii zostały w miarę wyrównane, ale daleko im było do ideału :)
Wczesna próchnica - mieli dentyści sporo pracy
Problem z dziąsłami - odstające od zębów, miejscami przerośnięte, przewlekłe stany zapalne, krwawienia nie tylko przy myciu czy jedzeniu ale nawet samoistne. Problem zębów pogarszał się sukcesywnie wraz z wiekiem.
Cienka  śluzówka jamy ustnej, - bardzo wrażliwa na ostre i ciepłe potrawy. 
Problemy z ekstrakcją zębów - słabe działanie leków znieczulających, czasami nawet mimo kilkakrotnego znieczulenia, powolne gojenie rany, suche zębodoły (okropieństwo), bolesne zszycia dziąseł utrzymujące się przez cały czas utrzymanych szwów,  bolesność zębodołu nawet do 3 tygodni po wyrwaniu zęba. Pierwszy wyrwany ząb zakończył się pobytem na hematologii z powodu silnego krwotoku, drugi - miał finał pod kroplówką, trzeci - niegojącą się raną i obumieraniem kości – każdy ząb to osobna historia, nie zadrzyło się usunąć zęba bez problemów.
Torbiele podkorzeniowe
Bóle żuchwy

Jak obchodzę się z zębami i dziąsłami:

Wyjątkowe dbam o higienę zębów, jeżeli tylko mam możliwość myję je po każdym posiłku używam bardzo miękkich szczoteczek, czasami nawet dziecinnych oraz nitek dentystycznych dobrej jakości (takich które się nie rozdwajają, bo zachaczając sprawiają dodatkowe kłopoty). Nie rozstaję się również z  maściam  do dziąseł -  p/zapalnymi, łagodzącymi, odkażającymi czy   przyspieszającymi regenerację i gojenie typy solcoseryl.  Używam płukanek do ust (ale nie na bazie alkoholu,  podrażniają moje śluzówki), raczej ziołowe lub robię płukanki z wody utlenionej. Jeżeli dziąsła się obniżają to ma się większą tendencję do stanów zapalnych między dziąsłem i zębem -   ratuję się sposobem, który daje mi dobre efekty. Ponieważ robię sama nalewki z orzecha włoskiegiego, upycham trochę waty nasączonej nalewką wokół zęba i zostawiam na jakiś czas, zdażyło mi  się zostawić nawet na całą noc. Zabieg powtarzam w zależności od dolegliwości, ale przeważnie po krótkim czasie kłopot znika.  Jak do tej pory ta metoda u mnie jest najskuteczniejsza. Regularne odwiedzam dentystę, a właściwie nigdy go nie opuszczam - ale chyba dzięki temu  nie straciłam jeszcze wszystkich zębów.
Przed  ekstrakcją  zęba o ile to możliwe i ząb nie musi być wyrwany natychmiast biorę przez 3 – 4 dni cyclonaminę 3 x dziennie. Psikam przed wizytą lekarską  zęby oceniseptem.  Teraz mam dobrego chirurga, który wie jak ze mną postępować, jestem dobrze znieczulona (nie wyrywa na żywca jak to się innym zdarzało ). Znieczula do oporu – aż  ząb przestanie reagować. Tampon utrzymuję do godziny czasu, okładam lodem dziąsło- nie jem nie piję kilkanaście godzin. 
W razie ubytków zębów starać się uzupełniać wszystkie (jeżeli się tego nie zrobi dochodzi do przemieszczeń zgryzu (mogą być tego mało ciekawe skutki). Jeśli ma się duże problemy z dziąsłami, odradzam wykonywanie koron, jeżeli już to metody zakładania muszą być inne niż standardy  (to akurat wiem od technika) - trzeba o tym porozmawiać wcześniej z dentystą, niestety ja nie wiedziałam o tym i przysporzyłam sobie wielu niepotrzebnych, nieodwracalnych cierpień. Najlepiej braki uzębienia uzupełniać szkieletówkiami z jak najmniejszym obciążaniem.

Ponieważ mam bardzo wrażliwą i cienką śluzówkę całej jamy ustnej unikam potraw ostrych i zbyt  ciepłych. Efekt łykniecia np. gorącej herbaty to od razu złuszczanie śluzówki jamy ustnej.

10 komentarzy:

  1. Borykam się z tym samym problemem co Dorian, nie potrafię znaleźć pomocy, czy znasz jakiegoś lekarza w dziedzinie stomatologi znającym się na Zespole Ehlersa Danlosa ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Sam mam niektóre problemy z zębami ale staram się je niwelować po przez systematyczne kontrole.

    OdpowiedzUsuń
  3. Higiena jamy ustnej to temat niezwykle ważny. Wielu Polaków niedostatecznie dba o swoje zęby, a to przynosi negatywne skutki. Tych, którzy chcą mieć ładne zęby zachęcam to założenia aparatu ortodontycznego. Trochę nas to kosztuje, ale ładne zęby zostają na całe życie ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Według mnie warto jest chodzić do dobrego i doświadczonego stomatologa. W końcu zęby mamy jedne i warto aby dbał o nie ktoś kto się na tym zna. Sam chodze od dłuższego czasu do stomatologa tutaj https://cmp.med.pl/zakres-uslug/stomatologia/ i szczerze mogę wam ta klinike polecić!

    OdpowiedzUsuń
  5. Większość z nas zauważa próchnicę na stadium średnim lub zaawansowanym, czyli czarną plamę lub ubytek w zębie, który rzuca się w oczy. Można temu zaradzić. Sprawdźcie artykuł https://remedios-para-la-celulitis.xyz/happysmile-accion-opiniones-efectos-una-forma-innovadora-de-sonreir-maravillosamente/ Myślę, że zainteresuje was równie mocno, jak mnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Pewnie większość z nas jest w stanie polecić dobrych stomatologów. Jeżeli jednak interesują nas takie zabiegi jak np. implanty, to zdecydowanie warto zwrócić tutaj uwagę na ofertę gabinetu https://cmp.med.pl/cmp-wilanow-2/ :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiednio dobrane leczenie potrafi zdziałać cuda. Trzeba tylko trafić na dobrego specjalistę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Po pomoc dentystyczną możecie też zgłosić się do https://dentistica.pl Kompleksowo pomagają tu na różne problemy z zębami.

    OdpowiedzUsuń
  9. Należę do osób ze słabymi zębami, mimo regularnych wizyt stale mam coś do leczenia i niestety 3 zębów już mi brakuje. Są to tylne zęby ale widzę, że przez braki inne zaczynają mi się pochylać. Wiem, że najlepszym wyjściem i dla mnie będą implanty gdynia a im szybciej uda się je wszczepić tym lepiej. Też czytałam sporo, że nie ma powodów do obaw przed takim zabiegiem i całym procesem przy obecnym zaawansowaniu implantologii.

    OdpowiedzUsuń