Ukł.pokarmowy


Objawy ze strony przewodu pokarmowego

Około  80% osób z zespołem EDS cierpi z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego (uczucie obecności kwasu w jamie ustnej) lub/i dwunastniczego z zarzucaniem żółci do żołądka, (uczucie goryczy w jamie ustnj), która drażni go powodując stany zapalne i nadżerki . Objawy refluksu mogą być liczne i o różnym stopniu nasilenia: zgaga, odbijanie, nudności, wymioty,  trudności z połykaniem pokarmów, podrażnienia krtani (kaszel, chrypka), owrzodzenia, a w przypadku mało-charakterystycznych objawów - dolegliwości ze strony układu oddechowego; powracające zapalenia oskrzeli, dychawica oskrzelowa, zachłystowe zapalenia płuc, duszność, męczący przewlekły kaszel , bezdech w czasie snu,  zmiana barwy głosu, chrypka, zapalenie zatok, intensywne ślienienie się oraz uczucie tzw. "kluchy w gardle", zapalenie gardła oraz krtani będące konsekwencją obecności kwaśnej treści w przełyku - oprócz tego bardzo często występuje ból w klatce piersiowej  z lokalizacją podmostkową bądź w nadbrzuszu środkowym. Ma charakter głębokiego, piekącego bólu. Bardzo często wywołuje go pozycja leżąca często w godzinach nocnych, bądź schylanie się po posiłku. Stan przewlekły błony śluzowej żołądka jak i wrzody nie są rzadką przypadłością i często współistnieją z refluksem. Leczy  się  je inhibitorami pompy protonowej niejednokrotnie w dużych dawkach (u dzieci dopiero od 4 roku życia),  w razie stwierdzenia Helicobacter  włącza się antybiotyk. 
Zespół  nadwrażliwego  jelita - kolejna dolegliwość, przyjmująca różne formy i  nasilenie. Na pierwszy plan wysuwają się;  kurczowe bóle brzucha mające  charakter przewlekły lub  nawracający- najbardziej typowy to lewa okolicy jelita grubego, ale nie jest to regułą.. Często  ból  nasila się  po posiłku, a wypróżnienie przynosi zwykle ulgę. Zaburzenia rytmu wypróżnień  obejmują biegunki, zaparcia lub naprzemienne występowanie jednych i drugich. Biegunkę charakteryzuje oddawanie licznych stolców o niewielkiej objętości, często z domieszką śluzu, w krótkim czasie  po posiłku. Oprócz tego może wystapić uczucie niepełnego wypróżnienia  lub nagłe parcie na stolec. Liczba wypróżnień zwiększa się w czasie trwania miesiączki i podczas bólu brzucha. Dokuczliwą formą są również  pełność, burczenia i przelewania w jelitach, wzdęcia i częstsze oddawanie gazów - dolegliwości te mają tendencję do nasilania się w ciągu dnia.
U pewnej ilości osób może występić tzw. zespół  poposiłkowy, zwany zespołem szybkiego opróżniania żołądka, jest to stan  w którym spożyta żywność zbyt krótko przebywa  w  żołądku i nie ulega strawieniu  przechodząc dalej   do  dwunastnicy i jelita cienkiego.  Przyczyną tego stanu rzeczy jest biegunka osmatyczna  prowadząca do rozdęcia jelita i bólów brzucha. Zespół dzieli się na  poposiłkowy wczesny (od 15 do 60 minut po spożyciu posiłku)  i objawia się biegunką , bólem brzucha,  nudnościami czasami wymiotami, a także zaczerwieniem twarzy, osłabieniem, uczuciem kołatania serca, zawrotami głowy, bladością skóry, potami, a nawet omdlenimia oraz zespół poposiłkowy  późny występujący od 2- 4 godzin po spożyciu pokarmu , pojawia się  hipoglikemia (niski poziom cukru  po posiłku), która związana jest prawdopodobnie z intensywnym wyrzutem insuliny  do krwi, jako reakcją wywołaną szybkim wchłanianiem glukozy z jelit po nagłym przejściu treści żołądkowej do  światła jelit - może wystapić osłabienie, poty, głód i niepokój. W terapii zaleca się dietę o niskiej zawartości węglowodanów oddzielne przyjmowanie pokarmów stałych i płynnych, przyjęcie pozycji leżącej po posiłku. W leczeniu farmakologicznym stosuje się akarbozę  oktreotyd .  Zdarza się, że oba zespoły wystąpią u jednej osoby równocześnie . Gastopareza  w niektórych przypadkach może być obecna czyli opóźnione  opróżnianie żołądka z takimi objawami jak: zgaga, młdości, wymioty, pełność w nadbrzuszu. 
Uchyłki przełyku lub jelit, dolegliwości związane z obecnością uchyłków przełyku to  kaszel oraz częste dławienie się treścią pokarmową, wymioty, trudności w połykaniu oraz ból zlokalizowany w okolicach przyprzełykowych, Do bardziej inwazyjnych i niebezpiecznych objawów zalicza się przewlekłe stany zapalne przełyku oraz jego zwężenia. Najpopularniejszą formą leczenia jest  operacja, polegająca na usunięciu uchyłków. W przypadku ostrej fazy choroby zaleca się przyjmowanie środków, które zahamują wydzielanie kwasu żołądkowego, co pomoże zapobiec stanom zapalnym. W razie stwierdzenia uchyłków  należy wprowadzić odpowiednią dietę  jeść bardzo małe porcje dobrze rozdrobnione.  Uchyłki mogą tworzyć się   w różnych częściach jelita i powodować  bóle,  wzdęcia zaparcia na przemian z biegunką, zapalenia, niedrożność jelit , przetoki, perforacja (przebicie) jelit, krwotok. Rozpoznanie  na podstawie  prześwietlenia- lub kolonoskopii.
Przepukliny przewodu pokarmowego, przepuklina czyli przemieszczenie się narządów z okolicy w której występują normalnie do miejsc gdzie normalnie nie powinny się znajdować, wywołując dyskomfort i ból. Leczenie operacyjne.
Tendencja do żylaków odbytu - które są konsekwencją niewydolności żylnej i ogólnej wiotkości tkanek.
Ciekawym faktem jest występowanie u osób z EDS dość często kamieni woreczka żółciowego, a także różnych torbieli.
Osłąbienie  napięcia mieści może powodować tzw. żabi brzuch.

Moje objawy:

Zespół nadwrażliwego jelita oraz zespół poposiłkowy (wczesny i późny + hipoglikemia poposiłkowa). Refleks   dwunastniczy. Przewlekły stan zapalny  żołądka z licznymi wrzodami. Zaburzenie połykania i zaburzenia przełykania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz