Profilaktyka



L-KARNITYNA

98% całkowitej zawartości l-karnityny w ludzkim organizmie znajduje się w mięśniach i mięśniu sercowym. Już na tej podstawie można przypuszczać, że odgrywa ona niebagatelną rolę w utrzymywaniu układu mięśniowego w normie. Mięśnie są bardzo wrażliwe na spadek poziomu l-karnityny i nawet już nieznaczne jej niedobory mogą osłabiać siłę mięśni.
Rzeczywiście l-karnityna wywiera na mięśnie działanie ochronne, a jednym z poważniejszych i najczęściej występujących skutków jej niedoboru jest zanik lub osłabienie mięśni szkieletowych, czyli miopatie oraz dystrofię. Miopatie może objawiać się nie tylko osłabieniem siły mięśni, ale nawet ich zanikiem, czyli dystrofią mięśniową. Symptomy miopatii mięśniowej to ból mięśni, ich szybka męczliwość, sztywność oraz dotkliwe, częste skurcze mięśni. Jeżeli w mięśniach jest zbyt mało l-karnityny, zmniejsza się zdolność mięśni do powracania do swojej wyjściowej długości, co powoduje z kolei powstawanie przykurczy, może również wydłużać się czasu skurczu i rozkurczu mięśni na skutek spadku liczby kurczących się włókien.
L-karnityna pomaga przede wszystkim mięśniom szkieletowym, które mają swój przyczep właśnie przy szkielecie. Mięśnie szkieletowe są zdolne do szybkich skurczów i rozkurczów, przez co umożliwiają nam poruszanie się i przemieszczanie.
Miopatie mięśni szkieletowych oraz ich dystrofia i szybka męczliwość to wskazanie lekarskie do stosowania l-karnityny, jednakże warto ją przyjmować również jeżeli nie cierpimy na żadne dolegliwości ze strony układu mięśniowego. Wynika to z faktu, że l-karnityna ma działanie zapobiegawcze, co oznacza, iż chroni mięśnie porzed uszkodzeniami i przedłuża ich wytrzymałość na zmęczenie.

PIASCLEDINE 300

Stosuje się w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów
Piascledine 300 należy do nowej grupy leków, określanych jako „powoli działające leki w chorobie zwyrodnieniowej stawów” Lek charakteryzuje się opóźnionym początkiem działania.
Substancją czynną leku Piascledine 300 są niezmydlające się frakcje z oleju awokado i oleju sojowego. Lek łagodzi objawy zwyrodnieniowego uszkodzenia chrząstki stawowej, w tym dolegliwości bólowe i w wyniku tego usprawnia aparat ruchowy chorego.

KWAS  HIALURONOWY (HA)

Podstawowy czynnik nawilżający. Odpowiedzialny jest za właściwą kondycję chrząstki stawowej oraz właściwy skład płynu maziowego. Jest ważnym składnikiem wielu tkanek organizmu. Potrafi związać od 1000 do 4000 więcej razy wody, niż wynosi jego masa. Wysoka zdolność wiązania wody łączy się z tym, że kwas hialuronowy posiada wysokoelastyczne właściwości. Wysokoelastyczność korzystnie oddziałuje na płynność ruchów w stawach. HA jako jeden z najsilniejszych czynników nawilżających znajduje się we wszystkich tkankach łącznych (m.in. w chrząstce stawowej) a także w płynie maziowym. Kwas hialuronowy syntetyzuje chondrocyty - komórki maziowe, zlokalizowane w błonie maziowej. HA zwiększa lepkość płynu maziowego, przez co zmniejsza tarcie i usprawnia poślizg na powierzchni tkanki łącznej stawu, zapewniając lepszą amortyzację w razie nacisków. Kwas hialuronowy utrzymuje również funkcję bariery ochronnej błony maziowej. Jest odpowiedzialny za dostarczanie substancji odżywczych dla chrząstki stawowej oraz ograniczenie uwalniania się wolnych rodników. Dobrze odżywione i nawilżone stawy nabierają większej elastyczności, dodatkowo dzięki systematycznemu uzupełnianiu płynu maziowego w zawartość kwasu hialuronowego, który zapewnia optymalną sprawność aparatu ruchowego człowieka. Wraz z wiekiem zaczyna ubywać kwasu hialuronowego, przez co konstrukcja stawów traci swoją wytrzymałość, stabilność i elastyczność. Gorsze funkcjonowanie stawów najczęściej pojawia się u osób starszych, u których dochodzi do zużycia chrząstki stawowej w wyniku jej ścierania się. Ten sam problem dotyczy osób z nadwagą oraz wadami postaw .HA chroniąc chrząstkę stawową przed utratą odpowiedniego poziomu nawilżenia, a tym samym zabezpieczając sprawność ruchową stawów u osób starszych, utrzymując właściwe nawilżenie chrząstki stawowej, które zmniejsza się wraz z wiekiem wspomagając dobrą kondycję stawów u osób z nadwagą, u których są one narażone na zwiększone obciążenie u osób aktywnych fizycznie.

RUTYNA + VITAMINA C

Działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym chroni witaminę C przed utlenianiem, dzięki czemu dłużej zachowuje swoje właściwości. witamina C jest związkiem niezbędnycm w wielu procesach metabolicznych, uczestniczy w syntezie kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwulteniająco. Ponadto ułatwia przyswajanie żelaza i bierze udział w syntezie hemoglobiny.
Wstępne badania sugerują poprawę czasu krwawienia, gojenia się ran oraz wzrost siły mięśniowej po roku terapii wysokimi dawkami witaminy C u pacjentów z zespołem Ehlersa-Danlosa typ VI. Zalecana dawka  1-4 g/dobę.
KRZEM

Krzem jest jednym z najważniejszych składników mineralnych niezmiernie ważnym dla naszego organizmu. Wchodzi w skład tkanki łącznej, struktury kości, chrząstek, naczyń krwionośnych mięśni.
Niedobór krzemu to kruchość naczyń krwionośnych, krwawe wylewy podskórne wybroczyny , krwawienia z dziąseł i nosa, żylaki, obfite miesiączki,   bóle stawów , kruchość i deformację kości  oraz tkanki łącznej, osteoporoza, osłabienie organizmu. szybsze starzenie się , krzem odpowiada również za kruchość paznokci i włosów jak i wygląd skóry trądzik różowaty.

Źródła krzemu:

Ziele skrzypu (odwar należy gotować 5-10 minut, tylko taki zawiera krzemionkę), przywrotniki, podbiał, turzyce, perz, rdesty, pokrzywa, dziewanna, przytulie, poziewnik, płucnica islandzka, kozieradka. Ze wszystkich tych ziół sporządza się odwar.
Glinka kaolinowa przygotowanie wieczorem łyżeczkę glinki  zalewamy szklanką wody,  wypijamy rano na pusty żołądek, przez około 1 godzinę nie spożywamy tłuszczu.
Woda krzemowa - Kamienie czarnego krzemu  umieszczamy w szklanym naczyniu  zalewamy wodą  i odstawiamy na ok. 5-7 dni. Tak otrzymaną wodę krzemionkową wykorzystujemy do picia, przygotowania  potraw,  mycia lub płukanek.  wrzucamy do emaliowanego lub szklanego naczynia z wodą i odstawiamy na 2-3 dni. Pamiętajmy o tym żeby nie zbierać wody z ostatnich warstw naczynia (ok. 3 cm). Przygotowując następną wodę opłukujemy kamienie i dopiero je zalewamy. Woda krzemowa długo zachowuje swoje właściwości.


SIARKA

Stanowi podstawowy składnik budulca tkanek, utrzymując się w odpowiedniej sprężystości.
Niedobór  siarki w organizmie objawia się: suchymi i matowymi włosami, bladą cera, łamliwością paznokci, zwiotczałą tkanką łączna,, zaburzeniem procesu ukrwienia, zaćmą, oraz dolegliwościami ze strony stawów.
Siarka ma zbawienny wpływ na stawy zwłaszcza kąpiele siarczkowe które regenerują tkankę łączną oraz chrząstkę stawową  co jest efektywne w leczeniu  chorób reumatycznych , zwyrodnieniowych , dyskopatii - działają również przeciwgrzybiczno, przeciwpasożytniczo, regulują poziom hormonów (zalecana dla pań w okresie menopauzy).

Preparaty doustne  – Sufrin
Duże ilości siarki zawierają również produkty takie jak kapusta, cebula, brokuły, brukselka, banany, porzeczki, jajka, majeranek mleko, ryby wołowina.

Zapobieganie: Ponieważ nie ma leczenia zespołu Ehlersa- Danlosa dlatego bardzo ważna jest profilaktyka od najwcześniejszych. Należy unikać nadmiernej ruchomości stawów zwłaszcza rozszerzenia lub zginania nadgarstków i drobnych stawów palców. Nie  wyginać palców poza   ruch fizjologiczny. Należy zwrócić uwagę aby dzieci nie popisywały się nadmiernym wyginaniem ciała. Unikać sportów kontaktowych takich jak, piłka nożna, siatkówka, karate, jazda na łyżwach, itd. ponieważ mają tendencję do osłabiania chrząstki stawowej, rozciągania przyczepów stawowych, a tym samy problemów podobnych jak przy chorobie zwyrodnieniowej ,lub  nawet bardzo wcześnie Mozę rozpocząć się zwyrodnienie stawów. Jeśli już uprawia się sporty należy bezwzględnie używać ochraniaczy , ortez  na nadgarstek, łokieć, kolano, kostka, itp.  Przy pracy biurowej trzeba  zadbać o odpowiednie warunki, oraz  ochraniać, nie przeciążać  stawów, aby uniknąć problemów, takich jak zespół cieśni nadgarstka, skręcenia, zapalenie ścięgna, zapalenie kaletki, sublokacje itd. Trzeba organizować pracę tak aby robić krótkie przerwy  zmieniając pozycję. Uczniowie nie powinni nosić ciężkich plecaków, które są  częstą przyczyną bólu krzyża. Trzeba być świadomym ,że niektóre osoby  mogą mieć problemy z  gimnastyką  lub baletem. Dzieci z nadmierną ruchomością częściej niż inne narażone są na różnego typu urazy.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz